Харчування дітей, які часто хворіють

Що ми розуміємо під поняттям «раціональне харчування»? Це фізіологічно повноцінне харчування дитини — різноманіт­не і збалансоване, що містить усі необхідні компоненти для повно­цінного розвитку дитячого організму.

Раціональне харчування є невід'ємною складовою здорового способу життя та одним з чинників підвищення резистентності ор­ганізму до більшості інфекційних і неінфекційних захворювань у ді­тей раннього та дошкільного віку.

Зв'язок між раціоном харчування і станом імунної системи

Неправильне харчування дитини є причиною різноманітних порушень травлення, що негативно відбивається на стані імунної системи. Останнім часом значно зросла кількість дітей, які страж­дають на захворювання шлунково-кишкового тракту, у тому чис­лі дисфункціональні. Як правило, саме таких дітей зараховують і до групи тих, які часто хворіють на гострі респіраторні захво­рювання.

Через патологію шлунково-кишкового тракту, що зумовлює різні види порушення травлення, у дитини розвивається дисбіоз (або ж дисбактеріоз) кишківника. Саме у кишківнику знаходиться багато лімфатичних фолікулів, 60% яких формують імунну систему. Внаслідок порушення травлення в організмі накопичуються токси­ни, що виснажують імунну систему. До того ж через дисбіоз кишків­ника дружня мікрофлора пригнічується, а патогенна й умовно па­тогенна — зростає, що збільшує навантаження на імунну систему організму та знижує його захисні функції. Отже, бачимо досить чіт­кий зв'язок між порушенням травлення і зниженням опору організ­му інфекційним захворюванням.

До того ж часто хворіють ті діти, які страждають на різні види алергії, зокрема харчову. Схильність організму до алергічних реак­цій свідчить про неправильну роботу імунітету. Нераціональне хар­чування лише посилює ймовірність появи алергії та спричиняє дис­баланс в імунній системі. Як наслідок — дитина частіше хворіє.

Рекомендації щодо правильного харчування дітей, які часто хворіють

На що слід звернути увагу при формуванні раціону дітей, які часто хворіють? По-перше, на якість продуктів. Саме використання якісних продуктів харчування, багатих на мікроелементи та вітамі­ни, убезпечить організм дитини від частих випадків захворювання. По-друге, на спосіб зберігання продуктів і їх відповідність термі­нам зберігання.

В останні роки зросла кількість дітей, хворих на латентний (прихований) залізодефіцит, одним із проявів якого може бути саме підвищена хворобливість дитини. Результати обстежень таких дітей показують рівень гемоглобіну у межах норми — близько нижньо­го значення норми (для дітей 1-2 років нижнє значення норми — 105 г/л, для дітей 3-6 років — 110 г/л) або неістотно знижений. Тому необхідно слідкувати за тим, щоб до раціону дітей, які часто хворіють, входили продукти з високим вмістом заліза (див. Перелік продуктів із високим вмістом заліза).

При укладанні меню для дітей, які часто хворіють, слід також звернути увагу на спосіб кулінарного оброблення продуктів. Стра­ви мають бути максимально простими: смаження слід уникати.

Окрім якості продуктів, слід звертати увагу і на достатню енергетичну цінність. Добовий калораж має відповідати віковим потребам дитини і формуватися за рахунок продуктів, що максимально легко засвоюються: молочні і кисломолочні продукти, різні види круп (насамперед вівсяна, гречана, пшоняна), нежирні сорти риби і птиці, яйця, овочі та фрукти.

Зверніть увагу батьків! Не мож­на годувати дитину силоміць, особливо хвору. Під час інфекційного захворюван­ня печінка дитини бере активну участь у синтезі антитіл, і не слід «відволікати» її від цієї важливої справи. Якщо прий­шовши з дошкільного закладу, хвора ди тина відмовляється від вечері, не слід примушувати її. У першу добу захворювання ГРВЗ можна пропонувати дитині лише тепле пиття — воду або чай. Печиво, цукерки та інші легкозасвоювані вуглеводи у цей період вживати не бажано.

На імунітет позитивно впливають:

Ø якісні та корисні продукти;

Ø дотримання режиму харчування;

Ø відповідність добового калоражу віковим потребам дитини;

Ø необхідна кількість білків, жирів і вуглеводів;

Ø прості несмажені страви, мінімум термічного оброблення;

Ø прийоми їжі під час хвороби за бажанням дитини

Продукти та страви, шкідливі для здоров'я дітей, які часто хворіють

Виокремимо страви і продукти, що слід виключити з раціону ді­тей, які часто хворіють:

Ø картопляні чіпси і картопля «фрі», що містять шкідливу су­міш вуглеводів і жирів зі смаковими домішками;

Ø солодкі шоколадні батончики з великою кількістю цукру та різних штучних домішок;

Ø солодкі газовані й ароматизовані напої, деякі консервовані нектари, соковмісні напої;

Ø сосиски, сардельки, варена ковбаса, паштети та інші про­дукти з так званими «прихованими» жирами; тобто жири у складі цих продуктів (сало, внутрішній жир, свиняча шкірка тощо) становлять 40% маси, але замасковані під м'ясо за допомогою смакових домішок;

Ø м'ясні та овочеві продукти, законсервовані із застосуван­ням оцту та інших консервантів;

Ø гриби — через те, що організм дитини до 7 років не виро­бляє ферментів, здатних адекватно перетравити білки, що входять до складу грибів.

При складанні раціону слід уникати одноманітності. Особливу увагу варто звертати на режим харчування. Завеликі чи замалі проміжки між прийомами їжі негативно впливають на систему травлення дитини і, відповідно, захисні сили організму.

Кiлькiсть переглядiв: 234